Zapraszamy

ŚWIADCZYMY USŁUGI W ZAKRESIE: PORADNI REHABILITACYJNEJ,OŚRODKA REHABILITACJI DZIENNEJ(30 DNIOWEJ),OŚRODKA REHABILITACJI DZIENNEJ DLA DZIECI,REHABILITACJI...
Więcej…

Projekty UE

logo UE rgb-2

 


rejestracja internetowa

Jesteś tutaj:

Start METODY PNF
PNF PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 14 września 2011 12:41

METODA PNF                     


 

TERAPIĘ PNF OPARTO NA PRAWIDŁOWOŚCIACH FIZJOLOGII ROZWOJU RUCHOWEGO CZŁOWIEKA OD CZĘŚCI PROKSYMALNYCH DO DYSTALNYCH, Z UWZGLĘDNIENIEM POSZCZEGÓLNYCH FAZ KONTROLI MOTORYCZNEJ, NIEROZERWALNIE ZWIĄZANYCH Z OSIĄGANIEM NOWYCH POZYCJI I MOŻLIWOŚCI PORUSZANIA SIĘ W NICH.

PROCES UCZENIA RUCHU, ROZUMIANY W PNF JAKO ODTWARZANIE UTRACONEJ FUNKCJI, WSPOMAGANY JEST W TERAPII ZARÓWNO WCZEŚNIEJSZYMI DOŚWIADCZENIAMI, POCHODZĄCYMI ZE SCHEMATÓW ROZWOJU RUCHOWEGO JAK I WIELOZMYSŁOWYM BODŹCOWANIEM, POLEGAJĄCYM NA CZASOWYM I PRZESTRZENNYM SUMOWANIU SIĘ W OBRĘBIE SYNAPS POBUDZEŃ RÓŻNEGO RODZAJU ( BODŹCE DOTYKOWE, WZROKOWE, SŁUCHOWE, RÓWNOWAŻNE, PROPRIOCEPTYWNE I IN.), KTÓRE ODDZIAŁYWAJĄ NA PACJENTA ZE ŚRODOWISKA ZEWNĘTRZNEGO.

OPIERAJĄC SIĘ NA BUDOWIE ANATOMICZNEJ CZŁOWIEKA PNF PROPONUJE RUCHY NATURALNE, PRZEBIEGAJĄCE TRÓJPŁASZCZYZNOWO, ZBLIŻONE DO AKTYWNOŚCI DNIA CODZIENNEGO. RUCHY TE PROWADZONE SĄ WZDŁUŻ SKOŚNYCH ( DIAGONALNYCH ) - OSI RUCHU, KTÓRE ZE WZGLĘDU NA SWÓJ PRZEBIEG STWARZAJĄ MOŻLIWOŚĆ ZAKTYWIZOWANIA NAJWIĘKSZEJ ILOŚCI MIĘŚNI NALEŻĄCYCH DO TEGO SAMEGO ŁAŃCUCHA MIĘŚNIOWEGO. ZGODNIE ZE SKOŚNYM PRZEBIEGIEM WIĘKSZOŚCI MIĘŚNI SZKIELETOWYCH ZA NAJWAŻNIEJSZĄ KOMPONENTĘ RUCHU UWAŻANA JEST ROTACJA. WARUNKUJE ONA SIŁĘ I KOORDYNACJĘ WYKONYWANEGO RUCHU.

TERAPIA PNF JEST BEZBOLESNA I FUNKCJONALNA, TO ZNACZY ZGODNA Z POTRZEBAMI RUCHOWYMI ZGŁASZANYMI PRZEZ CHOREGO I WZOROWANA NA NATURALNYCH RUCHACH ZDROWEGO CZŁOWIEKA. OSTATNIE LATA JESZCZE SILNIEJ ZAAKCENTOWAŁY TEN ASPEKT TERAPII - PRACA NAD FUNKCJĄ TO NIE TYLKO USTALENIA POCZYNIONE MIĘDZY PACJENTEM I TERAPEUTĄ, TO PRZEDE WSZYSTKIM DĄŻENIE DO UZYSKANIA W TERAPII SYTUACJI ZADANIOWEJ, W KTÓREJ CHORY MOŻE W BEZPIECZNY SPOSÓB PODJĄĆ PRÓBĘ ODTWORZENIA FUNKCJI. OZNACZA TO ANALIZĘ RUCHU PACJENTA W ODNIESIENIU DO JEGO PRAWIDŁOWEGO FIZJOLOGICZNEGO PRZEBIEGU ORAZ WŁĄCZENIE DO PROCESU USPRAWNIANIA ELEMENTÓW TRENINGU SAMOOBSŁUGI Z WYKORZYSTANIEM PRZEDMIOTÓW CODZIENNEGO UŻYTKU I SYTUACJI ZADANIOWYCH, KTÓRE PACJENT ZGŁOSIŁ JAKO TRUDNE BĄDŹ NIEMOŻLIWE DO WYKONANIA.

TERAPEUTA POSZUKUJE PRZYCZYN PROBLEMÓW ZGŁASZANYCH PRZEZ PACJENTA, JEDNAK W REALIZACJI CELÓW WYZNACZONYCH W TERAPII OPIERA SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM NA POTENCJALE NIE USZKODZONYCH BĄDŹ NAJSPRAWNIEJSZYCH JEGO SFER RUCHOWYCH ( NAJSILNIEJSZYCH, BEZBOLESNYCH, O NAJWIĘKSZYM ZAKRESIE RUCHU) I WYKORZYSTUJE JE DO POZYSKIWANIA AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ W SŁABSZYCH LUB USZKODZONYCH OBSZARACH NARZĄDU RUCHU W OPARCIU O MECHANIZM IRRADIACJI CZYLI PRZENIESIENIA POBUDZENIA. TAKIE PLANOWANIE TERAPII WYMAGA ZNAJOMOŚCI ANATOMII FUNKCJONALNEJ CIAŁA LUDZKIEGO ORAZ ZASAD BIOMECHANIKI I FIZJOLOGII SKURCZU MIĘŚNIOWEGO.

ZE WZGLĘDU NA SZEROKIE MOŻLIWOŚCI ODDZIAŁYWANIA KONCEPCJA PNF PRZESTAŁA BYĆ UTOŻSAMIANA ZE SPOSOBEM PRACY PRZEZNACZONYM WYŁĄCZNIE DLA PACJENTÓW NEUROLOGICZNYCH. Z POWODZENIEM STOSUJE SIĘ JĄ RÓWNIEŻ W ORTOPEDII, PEDIATRII, CHOROBACH NERWOWO-MIĘŚNIOWYCH, WADACH POSTAWY CZY SKOLIOZACH.

W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEB PACJENTA, WYKORZYSTYWANE SĄ TECHNIKI UCZĄCE RUCHU I KOORDYNACJI, STABILIZUJĄCE, ROZLUŹNIAJĄCE, MOBILIZUJĄCE, PRZECIWBÓLOWE I INNE, TYPOWE DLA METODY, A TAKŻE PROGRAM ĆWICZEŃ FUNKCJONALNYCH NA MATERACU, NAUKA CHODZENIA, USPRAWNIANIE FUNKCJI WEGETATYWNYCH, A POŚREDNIO DOCHODZI RÓWNIEŻ DO REGULACJI PRACY AUTONOMICZNEGO UKŁADU NERWOWEGO, SZCZEGÓLNIE PODCZAS TERAPII ODDECHOWEJ ORAZ ODDZIAŁYWAŃ W OBRĘBIE TUŁOWIA I KLATKI PIERSIOWEJ.

KORZYŚCI Z PRACY W KONCEPCJI PNF TO :
. METODA PRZYJAZNA DLA PACJENTA - OPARTA NA BEZBOLESNEJ PRACY, WYKORZYSTUJĄCEJ SILNE ODCINKI CIAŁA I UMIEJĘTNOŚCI CHOREGO DO UŁATWIANIA REEDUKACJI UTRACONYCH FUNKCJI,
. WYSOKI POZIOM BEZPIECZEŃSTWA TERAPII WYNIKAJĄCY Z INTEGRACJI ZABIEGU Z DIAGNOSTYKĄ, . MOŻLIWOŚĆ PRACY Z CHORYM NA KAŻDYM POZIOMIE DYSFUNKCJI - ZABEZPIECZENIE TERAPIĄ WSZELKICH FUNKCJI OD RUCHOWYCH DO WEGETATYWNYCH,
. WYSOKI POZIOM EDUKACJI PACJENTA, OPARTY NA WSPÓŁUCZESTNICTWIE W PLANOWANIU TERAPII ORAZ KONTYNUACJI ĆWICZEŃ W FORMIE PROGRAMU DOMOWEGO,
. DUŻA EFEKTYWNOŚĆ PROWADZONEJ TERAPII, WYNIKAJĄCA Z DOKŁADNEJ ANALIZY PROBLEMU I UKIERUNKOWANYCH ODDZIAŁYWAŃ.

ZASTOSOWANIA:
-  UDARY, SM(STWARDNIENIE ROZSIANE), MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE, SKOLIOZY, POURAZOWE USZKODZENIA NERWÓW OBWODOWYCH I SPLOTÓW NERWOWYCH(USZKODZENIE SPLOTU BARKOWEGO, PORAŻENIE NERWU TWARZOWEGO,PORAŻENIE NERWU STRZAŁKOWEGO,ITP.), CHOROBY NERWOWO-MIĘŚNIOWE,DYSFUNKCJE FUNKCJONALNE KRĘGOSŁUPA I NARZĄDU RUCHU.

Poprawiony: poniedziałek, 14 listopada 2011 16:02
 

Kinezyterapia

dj-promedical

Dążymy do zapewnienia Ci wysokiego komfortu życia dlatego warto skorzystać z naszych usług.

Fizykoterapia

komfort

Przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu wykonujemy zabiegi fizykoterapeutyczne. 

Masaż

dj-promedical

W naszym centrum wykonujemy masaż leczniczy, sportowy, relaksacyjny i ujędrniający.